Góry,  Podróże

Trzy najpiękniejsze szlaki w Bieszczadach

Moje zachwyty nad Bieszczadami nie mają końca. I choć wiele miejsc zrobiło na mnie ogromne wrażenie, to mam też te swoje ulubione. Jeżeli wybieracie się w Bieszczady na dłużej, polecam Wam zajrzeć tutaj. Natomiast czasem wyjeżdżamy jedynie na kilka dni lub na weekend, a wtedy warto z góry zaplanować sobie wędrówkę. Warto również wiedzieć, którędy prowadzą szlaki najpiękniejsze.

Przełęcz Bukowska

Wołosate – Przełęcz Bukowska – Rozsypaniec (1280 m n.p.m.) – Halicz (1333 m n.p.m.) – Przełęcz Goprowska – Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica (1346 m n.p.m.) – Przełęcz pod Tarnicą – Wołosate

6:10 h, 18.9 km

Szlak prowadzący przez Przełęcz Bukowską jest moim ulubionym. Urzekł mnie przede wszystkim przepięknymi krajobrazami oraz swoją formą. Nie jest za trudny ani za łatwy, ale wystarczająco długi, żeby poczuć kilometry w nogach. Jeżeli przemieszczamy się po Bieszczadach samochodem, zostawiamy go na parkingu w Wołosatem, skąd wyruszamy szlakiem czerwonym. Przez kolejne 2:30 h idziemy drogą początkowo betonową, później żwirową, aż do granicy polsko-ukraińskiej (patrz na mapę powyżej). Od tego miejsca towarzyszą nam tylko piękne widoki. Ciekawostka dla fanów serialu HBO “Wataha” jest taka, że to właśnie tutaj odgrywana była jedna ze scen z udziałem Rebrowa. Tuż obok znajduje się punkt widokowy. Od granicy do najwyższego szczytu Bieszczad po stronie polskiej Tarnicy dzielą nas 3 h wędrówki. My weszliśmy na szczyt podczas zachodu słońca, który okazał się być najpiękniejszym jaki widziałam. Następnie schodzimy do wsi Wołosate szlakiem niebieskim.

Połonina Wetlińska

Wetlina – Kemping Górna Wetlinka – Końska Droga, skrzyżowanie szlaku czarnego i żółtego – Schronisko BdPN Chatka Puchatka – Osadzki Wierch (1253 m n.p.m.) – Przełęcz Mieczysława Orłowicza (1099 m n.p.m.) – Wetlina

6:00 h, 19.1 km

Połonina Wetlińska zdaje się być symbolem Bieszczad Wysokich i chyba każdy, kto zajeżdża tak daleko podąża jej szlakiem. My wybraliśmy się z Wetliny pieszo (ten odcinek nie jest oznaczony na mapie) Wielką pętlą bieszczadzką, która doprowadziła nas do Kempingu Górna Wetlinka. Pokonanie tej drogi zajęło nam ok. 1 h. Jeżeli natomiast chcecie podjechać samochodem, możecie go zostawić na parkingu przy polu namiotowym. Z tego miejsca w ok. 2 h dochodzimy do Schroniska Chatka Puchatka. Następnie wędrujemy Połoniną przez jej najciekawsze odcinki. Taką wyprawę warto zakończyć smacznym jedzeniem w Chacie Wędrowca. Więcej o tym miejscu oraz o Chatce Puchatka możecie przeczytać w poście Magiczne Bieszczady.

Połonina Caryńska

Propozycja 1

Ustrzyki Górne – Połonina Caryńska, skrzyżowanie szlaków czerwonego i zielonego – Połonina Caryńska (1229 m n.p.m.) – Ustrzyki Górne

4 h, 11.1 km

Propozycja 2

Brzegi Górne – Połonina Caryńska (1229 m n.p.m.) – Brzegi Górne

2:40 h, 6.7 km

Powyżej przedstawiam Wam dwie propozycje dla  zwiedzenia Połoniny Caryńskiej. Jeżeli czujecie się na siłach możecie i w tym przypadku przejść charakterystyczną pętelkę, natomiast pokonanie odcinka Wielkiej pętli bieszczadzkiej o długości 8,8 km zajmie Wam ok. 2 h. Dlatego proponuję Wam wersję, w której początek trasy zlokalizowany jest w Ustrzykach Górnych, gdzie po ok. 4 h drogi będziecie w najwyższym punkcie Połoniny Caryńskiej lub drogę krótszą, która zaczyna się w Brzegach Górnych. W drugim przypadku na szczycie Połoniny będzie w niecałe 3 h. Zarówno w Brzegach Górnych, jak i Ustrzykach Górnych znajdują się parkingi.

Opłaty

Za każdym razem, kiedy wchodzimy do Bieszczadzkiego Parku Narodowego jesteśmy zobowiązani uiścić opłatę w wysokości 7 zł lub 6 zł za bilet normalny, 3,50 zł lub 3 zł za bilet ulgowy. Ceny różnią się w zależności od szlaków. Dokładną rozpiskę cen znajdziecie tutaj.

Wspomniane w poście parkingi kosztują 16 zł za samochód osobowy (cały dzień), 8 zł za motocykl. Ze szczegółowym cennikiem zapoznacie się tutaj.

Poniżej pomocne w przemieszczaniu się po Bieszczadach linki:

Strona Bieszczadzkiego Parku Narodowego – klik

Lista plików m.in. z cennikiem za parkingi, opłaty wstępu do Parku, bazy noclegowe – klik

Posty o Bieszczadach:

Magiczne Bieszczady, czyli nasza dwutygodniowa wyprawa – klik

Fotoskrawki – Bieszczady jesienią – klik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *